Co tě naučíme?
Studium nabízí základní znalosti ve všech základních oblastech disciplíny – v antropologii aplikované, vizuální, lingvistické, ekonomické, politické, antropologii náboženství, teorii etnicity, migrací, příbuzenství, v metodologii vědy a etnografii. Dále si osvojíš praktické dovednosti v přípravě, provedení a vyhodnocení terénního výzkumu. V rámci oboru existují tři specializace – sociální, aplikovaná a vizuální antropologie. Studium se rovněž zaměřuje na romský jazyk a kulturu.
Čím budeš?
Uplatníš se při integraci marginalizovaných skupin, v oblasti ochrany lidských práv, komunitního řízení a projektového řízení v pozici specialisty či vedoucího projektu.
Budeš nepostradatelný při přípravě a realizaci aplikovaných antropologických výzkumů; ve veřejné správě a nevládním neziskovém sektoru v oblastech, kde je potřebná znalost širších souvislostí.
Pracovat můžeš také v městských úřadech a obecně ve veřejné správě; při spolupráci na tvorbě strategických dokumentů, projektů, analýz a krizových plánů obcí, hospodářských subjektů a organizací neziskového i ziskového sektoru.
Uplatníš se i při řízení vzdělávacích a kulturních aktivit; v sociálních službách v různých projektových pozicích; v podnikové sféře v oblasti personalistiky.
V případě zaměření na vizuální antropologii můžeš pracovat v kreativním a mediálním sektoru s využitím filmové a jiné audiovizuální tvorby.
Co obnáší přijímačky?
Přijímací zkouška je písemná ve formě testu ze základů společenských věd a dalších oborů (sociální antropologie, sociologie, historie, geografie, politologie) – skládá se z uzavřených a jedné otevřené otázky.
V rámci přijímacího řízení musí uchazeči se státním občanstvím jiným než České republiky prokázat jazykovou způsobilost pro studium ve studijním programu v českém jazyce, a to dokladem o absolvování certifikované zkoušky z českého jazyka pro cizince alespoň na úrovni C1 podle Společného evropského referenčního rámce. Tento certifikát uchazeč doloží jako povinnou přílohu e-přihlášky.
Přijímací zkouška se promíjí těm uchazečům, kteří uspěli/uspějí v soutěži, již katedra pro zájemce o sociální antropologii pořádá. Soutěž vyhlašuje kromě vítězných míst (1. – 3. místo) též pásma kvality účastníků na zlaté, stříbrné a bronzové. Všichni účastníci soutěže, kteří se umístí ve zlatém pásmu, mají nárok na přijetí bez přijímacího řízení. Kdo se umístí ve stříbrném, resp. bronzovém pásmu, bude mu počet dosažených bodů navýšen o 10, resp. 5 bodů. Více na webu katedry.
Žádost o přijetí bez přijímací zkoušky včetně kopií diplomu dodá uchazeč nejpozději v den konání přijímací zkoušky studijnímu oddělení Fakulty filozofické (nelze zasílat elektronicky).
Děkan Fakulty filozofické může prominout přijímací zkoušky v případě, kdy maximální počet přihlášek ke studiu (tj. podaných a zaplacených) nepřekročí kapacitu programu.
Navštiv nás
Předměty v rámci tohoto studia
Profesní uplatnění
Úspěšní studenti, absolventi a reference

Studium bez hranic. Viktorie natočila dokument o vztazích ve vězení. Očima antropologa zkoumá vězeňskou subkulturu, jak jednotlivé páry vnímají oboustranné odloučení během odnětí svobody. Vicky se bez kamery a foťáku nehne. Poznávat příběhy lidí můžeš i Ty. Najdi svoji identitu.


Kdo Tě bude učit


Etnolog Tomáš Boukal podnikal za národy Mansů, Chantů nebo lesních Něnců pravidelné výpravy na Sibiř. Výsledkem výprav je mnoho odborných publikací i několik knih.
Poslechněte si celý rozhovor, který byl převzat z Českého rozhlasu Radiožurnál.



Kde můžeš absolvovat praxi
- veřejná správaveřejná správa
- kulturní a památkové institucekulturní a památkové instituce
- státní agenturystátní agentury
- neziskový sektorneziskový sektor
Jaká můžeš získat stipendia
Poplatky za studium
Prezenční studium
V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".
Kontakt s univerzitou
