Láká tě studium náboženství? Chceš porozumět tomu, jak náboženské představy a praktiky ovlivňují nejzazší lidské motivace?
Studium religionistiky tě seznámí s náboženskými systémy minulosti i současnosti, provede tě teoriemi mýtů a rituálů, současnou spiritualitou, problematikou náboženského násilí i konspiračních teorií a rozšíří ti tak pohled na život a společnost.
Proč je to důležité?
Různé druhy náboženských představ totiž prostupují celou společností a spoluvytváří základní hodnoty každého lidského života, podle kterých se rozhodujeme, vychováváme děti nebo chápeme koncepty jako naděje, vina, smrt či smysl života.
Co se u nás naučíš?
Studiem Religionistiky se seznámíš s náboženskými systémy minulosti i se současným náboženským životem, osvojíš si schopnost samostatně interpretovat náboženské a kulturní jevy, zejména mýty a rituály, rozpoznávat typy náboženských předporozumění a styly argumentace.
Naučíš se překládat ze současných jazyků i základům latiny, získáš širší pohled na život a společnost. Budeš umět lépe rozpoznávat a odolávat demagogii, fake news, populismu či manipulaci. S námi se budeš moci zaměřit na zkoumání náboženských jevů, které jsou významné pro fungování moderní společnosti, například:
- iniciační rituály a veřejné slavnosti;
- mýty včetně fake news;
- lidová spiritualita;
- role násilí v náboženských systémech.
Během studia si osvojíš i další dovednosti, které ti zajistí širší možnosti výběru, kde a co dále studovat, nebo kde a jak pracovat. Naučíme tě:
- dobře anglicky;
- základy odborného překladu;
- zacházení s různými typy informačních zdrojů a vyhodnocování jejich relevance;
- práce s granty a grantovými žádostmi;
- dobře argumentovat a vystupovat ve veřejném prostoru.
Chceš víc informací o tom, co studium obnáší? Podívej se náš web.
Co obnáší přijímačky?
Ústní pohovor v českém/slovenském jazyce konaný buď online, nebo osobně podle výběru uchazeče. Uchazeč v rámci rozhovoru představí motivaci, s níž se na obor religionistiky hlásí, a bude mít možnost položit komisi otázky týkající se studia. Komise bude zjišťovat, co uchazeče na religionistice zajímá a co od studia očekává. Ústní pohovor je také veden nad seznamem odborné literatury, pokud ho uchazeč při pohovoru předloží komisi.
Jazyková způsobilost uchazeče cizince pro studium ve studijním programu v českém jazyce se prokazuje a ověřuje v průběhu pohovoru.
Podle počtu dosažených bodů (maximálně 100) je sestaveno pořadí uchazečů, z nichž 30 nejúspěšnějších bude přijato ke studiu. Ke studiu mohou být přijati uchazeči, kteří v přijímacím řízení získají minimálně 20 bodů.
Pokud uchazeči nedosáhnou požadovaného počtu 20 bodů pro přijetí, si mohou podat přihlášku do kola druhého.
Pravidla pro možné prominutí přijímacích zkoušek
Přijímací zkouška se promíjí na základě písemné žádosti o přijetí bez přijímací zkoušky.
Uchazeč nejpozději týden před konáním přijímací zkoušky dodá na studijní oddělení Fakulty filozofické (nelze zasílat elektronicky) ověřenou kopii jednoho z následujících potvrzení:
- Certifikát o dosažení minimálně 55 percentilu z testů ze Základů společenských věd v rámci Národních srovnávacích zkoušek organizovaných společností Scio. Více informací na www.scio.cz. Uznávané termíny testů 9. 12. 2023, 16. 1. 2024, 3. 2. 2024, 2. 3. 2024, 23. 3. 2024, 1. 5. 2024, 25. 5. 2024, 7. 12. 2024, 13. 1. 2025, 1. 2. 2025 a 1. 3. 2025.
- Potvrzení o středoškolské odborné činnosti v některém ze společenskovědních oborů: potvrzení o účasti v celostátním kole, umístění do 3. místa v krajském kole.
- Potvrzení o získání Ceny děkana Fakulty filozofické Univerzity Pardubice v krajském kole soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji (Příslib k Ceně děkana Fakulty filozofické Univerzity Pardubice).
Přijímací zkouška se promíjí rovněž v těchto případech:
- Při dosažení výborných studijních výsledků u maturitní zkoušky (průměr do 2,0).
- Při dosažení výborných studijních výsledků na střední škole (dosažený průměr hodnocení na závěrečném vysvědčení 3. ročníku střední školy do průměru 2,0).
Navštiv nás
Máš zájem o historii, cizí jazyky, humanitní studia, literaturu, filosofii, religionistiku nebo sociální antropologii? Dveře naší fakulty otevřeme v pátek 31. ledna 2025
Více info a program najdeš na webu ff.upce.cz
Předměty v rámci tohoto studia
Profesní uplatnění
Úspěšní studenti, absolventi a reference
Hlas FF UPCE tvoří dobrovolníci z řad studentek a studentů a slouží pro usnadnění vstupu do vysokoškolského života. Jednotlivé prváky určitě potkáte na Dni otevřených dveří, veletrhu Gaudeamus a dalších popularizačních akcích.
Potřebujete poradit? Napište na studentský e-mail ambasadorovi / ambasadorce daného studijního programu.
"Na filozofické fakultě člověk dostane dost prostoru k seberealizaci a k uplatnění vlastních myšlenek. Já studijní a badatelské období využil k zahraničním stážím ve španělské Valencii, Filadelfii, Athénách i Splitu a ke spolupořádání mezinárodních konferencí. Zvolil jsem si akademickou dráhu, které se držím zuby nehty, což dosvědčuje i fakt, že v současné době studuji souběžně dva doktoráty. Ve svých výzkumech se zaměřuji na snahu rozbourat množství zajetých stereotypů, předsudků a předporozumění. Já svoji identitu našel, můžete i Vy."
"Studium religionistiky mi změnilo pohled na svět a způsob přemýšlení. Religionistika v Pardubicích je vyučována v přátelském a tvůrčím prostředí. Vzhledem k velikosti oboru je atmosféra mezi studenty a vyučujícími pozitivní a do jisté míry i přátelská. Velkou podporu ze strany vyučujících má i studentský religionistický spolek Ajin. Před nástupem do studia jsem nečekal, že mě osloví téma rituálů a islámu. Tato témata mě nyní doslova pohltila. A jaké téma osloví tebe?"
Kdo Tě bude učit
Kde můžeš absolvovat praxi
- Praxe není součástí studijního plánu; studenti jsou však podporováni k výjezdům do zahraničí v rámci studijních pobytů ERASMUS.Praxe není součástí studijního plánu; studenti jsou však podporováni k výjezdům do zahraničí v rámci studijních pobytů ERASMUS.
Jaká můžeš získat stipendia
Poplatky za studium
Prezenční studium
V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".