Co tě naučíme?
Absolvent specializace Péče o kulturní dědictví bude připraven pro uplatnění v pozici odborného pracovníka v instituci s historickým zaměřením (památkové ústavy, muzea, občanská sdružení atd.) a pro práci v příslušných odborech státní správy, zajišťujících odbornou a úřední agendu v oblasti památkové péče.
Bude schopen zajišťovat erudovanou charakteristiku a dokumentaci historických stavebních a dalších památek a zpracovávat a kriticky vyhodnocovat podklady pro umělecko-historické analýzy nemovitých památek nebo jejich souborů.
Co obnáší přijímačky?
Přijímací zkouška je ústní v českém/slovenském jazyce a skládá se ze tří částí:
- Rozprava o prostudované literatuře – otázka bude formulována na základě předloženého seznamu literatury, případně na základě obhájené bakalářské práce (uchazeč získá maximálně 30 bodů).
- Rozprava o plánovaném projektu diplomové práce: 30 bodů. Pokud student odevzdá i písemnou verzi projektu DP souběžně s přihláškou ke studiu, získá bonus 20 bodů. Za prezentaci projektu lze obdržet maximálně 50 bodů (30 + 20 za písemnou verzi projektu).
- Všeobecný kulturně-politický přehled (maximálně 20 bodů).
K přijímacímu pohovoru je třeba přinést seznam prostudované literatury. Předložení bakalářské práce u přijímací zkoušky není nezbytné – je ale vítáno.
Spolu s přihláškou mohou uchazeči zaslat projekt diplomové práce v rozsahu nejméně 3 a nejvýše 5 stran textu (mimo bibliografii). Projekt uchazeč elektronicky vloží k e-přihlášce jako přílohu k požadavkům oboru.
V případě neotevření specializace studijního programu z důvodů nenaplnění minimální kapacity přijatých uchazečů pro daný akademický rok bude studentovi nabídnuta možnost studia v jiné specializaci příslušného studijního programu v průběhu konání přijímací zkoušky.
Podle počtu dosažených bodů (maximálně 100) je sestaveno pořadí uchazečů, z nichž 70 nejúspěšnějších bude přijato ke studiu. Ke studiu mohou být přijati uchazeči, kteří v přijímacím řízení získají 60 a více bodů.
Pravidla pro možné prominutí přijímacích zkoušek
Děkan Fakulty filozofické může prominout přijímací zkoušky v případě, kdy maximální počet přihlášek ke studiu (tj. podaných a zaplacených) nepřekročí kapacitu programu.
Navštiv nás
Máš zájem o historii, cizí jazyky, humanitní studia, literaturu, filosofii, religionistiku nebo sociální antropologii? Dveře naší fakulty otevřeme v pátek 31. ledna 2025
Více info a program najdeš na webu ff.upce.cz
Předměty v rámci tohoto studia
Profesní uplatnění
Úspěšní studenti, absolventi a reference
"Studium pro mě bylo ideální kombinací několika vědních disciplín a jejich metod, jejichž spojení mi ve výsledku pomohlo chápat hmotné kulturní dědictví a péči o něj v širších souvislostech. Člověk se zájmem o historii a památky díky tomu získá jiný úhel pohledu, jak na takové věci může nahlížet."
"Za město Jaroměř mohu říci, že spolupráce s Ústavem historických věd se nesla od počátku v přátelském duchu a přinesla výsledky, které dalece přesáhly původní očekávání. Stavebně-historický průzkum rozsáhlého objektu dělostřeleckých kasáren v Josefově byl zpracován ve vysoké kvalitě a velmi nám pomohl. Doufám, že naše spolupráce s vyučujícími i studenty bude pokračovat i nadále."
Kdo Tě bude učit
Věnuje se dějinám umění, památkové péči, moderní české architektuře a baroknímu umění.
Zaměřuje se na dějiny architektury, dějiny stavební kultury, průzkumy historických staveb.
Specializuje se na dějiny architektury, stavebně-historické průzkumy, dokumentaci historických objektů.
Kde můžeš absolvovat praxi
- muzeamuzea
- galeriegalerie
- instituce památkové péčeinstituce památkové péče
- oddělení památkové péče státních úřadůoddělení památkové péče státních úřadů
Jaká můžeš získat stipendia
Poplatky za studium
Prezenční studium
V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".