Co tě naučíme?
Absolventi specializace Kulturně historická studia získají schopnost nazírat otázky a problémy současného světa v kontextu historického vývoje.
Během svého studia se seznámí s klíčovými tématy sociálních dějin od 15. do 20. století, která budou představována průřezově napříč všemi tehdejšími společenskými vrstvami a převážně ve středoevropské perspektivě.
Ústředním objektem zkoumání bude proces formování moderního státu a jeho dopad na společnost. Na základě získaných poznatků nabydou studenti schopnost orientovat se v aktuálních sporech o minulost, přistupovat k aktuálním politickým, sociálním a kulturním problémům se znalostí historických souvislostí.
Díky komplexní znalosti společenského vývoje naleznou pracovní uplatnění jak v paměťových institucích muzeálního typu, tak například v médiích.
Co obnáší přijímačky?
Přijímací zkouška je ústní v českém/slovenském jazyce a skládá se ze tří částí:
- Rozprava o prostudované literatuře – otázka bude formulována na základě předloženého seznamu literatury, případně na základě obhájené bakalářské práce (uchazeč získá maximálně 30 bodů).
- Rozprava o plánovaném projektu diplomové práce: 30 bodů. Pokud student odevzdá i písemnou verzi projektu DP souběžně s přihláškou ke studiu, získá bonus 20 bodů. Za prezentaci projektu lze obdržet maximálně 50 bodů (30 + 20 za písemnou verzi projektu).
- Všeobecný kulturně-politický přehled (maximálně 20 bodů).
K přijímacímu pohovoru je třeba přinést seznam prostudované literatury. Předložení bakalářské práce u přijímací zkoušky není nezbytné – je ale vítáno.
Spolu s přihláškou mohou uchazeči zaslat projekt diplomové práce v rozsahu nejméně 3 a nejvýše 5 stran textu (mimo bibliografii). Projekt uchazeč elektronicky vloží k e-přihlášce jako přílohu k požadavkům oboru.
V případě neotevření specializace studijního programu z důvodů nenaplnění minimální kapacity přijatých uchazečů pro daný akademický rok bude studentovi nabídnuta možnost studia v jiné specializaci příslušného studijního programu v průběhu konání přijímací zkoušky.
Podle počtu dosažených bodů (maximálně 100) je sestaveno pořadí uchazečů, z nichž 70 nejúspěšnějších bude přijato ke studiu. Ke studiu mohou být přijati uchazeči, kteří v přijímacím řízení získají 60 a více bodů.
Pravidla pro možné prominutí přijímacích zkoušek
Děkan Fakulty filozofické může prominout přijímací zkoušky v případě, kdy maximální počet přihlášek ke studiu (tj. podaných a zaplacených) nepřekročí kapacitu programu.
Navštiv nás
Máš zájem o historii, cizí jazyky, humanitní studia, literaturu, filosofii, religionistiku nebo sociální antropologii? Dveře naší fakulty otevřeme v pátek 31. ledna 2025
Více info a program najdeš na webu ff.upce.cz
Navštivte největší vzdělávací veletrh v ČR. Čeká Vás setkání se studenty Fakulty filozofické. S úsměvem zodpovíme Vaše dotazy a předáme Vám zkušenosti se studiem.
Předměty v rámci tohoto studia
Profesní uplatnění
Úspěšní studenti, absolventi a reference
"Na svá studia vzpomínám dodnes velmi rád. Období strávené na pardubické universitě mne obohatilo nejen o cenné hlubší vědomosti, ale zároveň rozvíjelo mimo jiné i kritické myšlení, jež mohu nadále všestranně uplatňovat. Velmi si vážím unikátního a příjemného akademického prostředí a celé řady výjimečných pedagogů, protože celou dobu pro mne dokázali být vzorem a inspirací. Dlužno také podotknout, že jsem zde mezi spoustou zajímavých spolužáků potkal i několik studentů, kteří se záhy proměnili v dnes pro mě nepostradatelné pracovní kolegy."
“Velmi si vážím spolupráce s kolegy z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. V uplynulých dvou dekádách tamní absolventi posílili řady Východočeského muzea v Pardubicích a přispívají tak ke kvalitním výstupům naší instituce a k hlubšímu poznání regionu. Kvalitu edukace oceňujeme i při praxích studentů v muzeu. Ústav historických věd je pro nás navíc skvělým partnerem při prezentaci muzejních sbírek, výstupů poznání a zárukou kvality společných projektů.”
Kdo Tě bude učit
Specializuje se na hospodářské dějiny raného novověku, evropské dějiny raného novověku, dějiny peněžního oběhu.
Zaměřuje se na politickou komunikaci v raném novověku, dějiny diplomacie, panovnického dvora v 16. a v první polovině 17. století a dějiny Španělska.
Věnuje se dějinám raného novověku, dějinám panovnického dvora a šlechty a dějinám Svaté říše římské v raném novověku.
Zaměřuje se na historickou demografii, sociální dějiny venkova v 17.-19. století a dějiny rodiny.
Kde můžeš absolvovat praxi
- archivyarchivy
- paměťové institucepaměťové instituce
- knihovnyknihovny
- státní a veřejná správastátní a veřejná správa
- muzeamuzea
Jaká můžeš získat stipendia
Poplatky za studium
Prezenční studium
V prezenční formě studia probíhá výuka v kterýkoli všední den, dopoledne i odpoledne. Jako student tedy denně navštěvuješ výuku formou seminářů, přednášek. V prezenční formě studia máš "status studenta".